[ Autor Adrian ]

[ Categoria Meciuri Craiova ]
[ Data: 2008-08-31 ]
[ Tara România ]
 2358 Universitatea Craiova s-a deplasat pe Dinamo cu gandul de a repara ocazia ratata anul trecut, cand a condus cu 3-0, dar a terminat meciul la egalitate, 4-4. Iar ambitia s-a vazut pe teren, jucatorii mancand pamantul, fazele spectaculoase create uimind intreaga asistenta, inclusiv pe aceea din fata televizoarelor. Gangioveanu a creat ca Ronaldinho, Costea a fost incisiv ca Inzaghi, Dananae a amintit de Maldini, iar Prepelita a aratat de ce nu are loc in Banie Cristiano Ronaldo.
Evident ca ocaziile de gol au aparut una dupa alta si numai niste minuni pe ici, pe colo, au facut ca tabela sa ramana nemodificata. Se naste o mare echipa!
Probabil ca asa ar trebui sa arate cronica acestui meci dupa parerea unora. Nu conteaza cat de prost joaca echipa, nu conteaza ca patronul vinde la marile rivale, desi s-a jurat ca nu vinde acolo, echipa trebuie laudata, iar patronul pupat fix in cur. Iar patronul le-a raspuns pe masura: nu i-a lasat pe suporteri sa intre la meci in cel mai important meci al Universitatii din campionat!
Cronica mea despre meci tine intai cont de realitate si apoi, mai putin spre deloc, de vise. Craiova a jucat de la egal la egal cu Dinamo in prima repriza, dar jocul ambelor echipe a fost tern, mai mult la mijlocul terenului, fara prea multe ocazii de gol. In repriza a doua Dinamo a inceput tare, a inscris, iar Craiova nu a fost in stare sa replice. Mai mult, desi Craiova a avut un jucator in plus 20 de minute, Dinamo a fost aceea care a ratat o multime de ocazii, numai norocul facand sa nu inscrie mai multe goluri.
Iar patronul, sa ne traiasca! Pentru prima oara in istorie, o echipa nu are sprijinul suporterilor din cauza propriului patron. Mititelu a reusit sa puna bete in roate si sa impiedice intrarea suporterilor Craiovei tocmai pe Dinamo, ceea ce securitatea lui Ceausescu nici nu a indraznit sa gandeasca! Iar daca intr-un comunicat Mititelu vorbea de 30-40 de suporteri care il contesta, acum a reusit sa creasca exponential acest numar, cei 200 de suporteri care au facut deplasarea de la Craiova la Bucuresti si nu au intrat pe stadion fiind acum, desigur, trup si suflet de partea marelui patron. Mai mult trup, partea centrala a barbatului, cea numita "celalalt cap".

Nota actuala: 9.67 (din 3 note acordate) - Acorda o nota!